Forum Terierkowo Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Staffordshire Bull Terrier
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Terierkowo Strona Główna -> Rasy terierów / Terriery typu bull
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 19:43, 23 Paź 2008    Temat postu: Staffordshire Bull Terrier

WZORZEC

Wygląd ogólny :
Staffordshire Bull Terrier jest psem gładkowłosym. Powinien wykazywać wielką siłę w stosunku do swego wzrostu, być muskularnym, ale jednocześnie aktywnym i zręcznym zwierzęciem.

Głowa i czaszka :
Krótka, głęboka z szeroką czaszką. Mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, krótka kufa, nos czarny.

Oczy :
Ciemne są preferowane, ale mogą, w pewnej mierze, harmonizować z barwą maści psa. Są one okrągłe, średniej wielkości, osadzone w taki sposób, aby pies patrzył na wprost.

Uszy :
Noszone w płatek róży lub półstojące, nieduże. Uszy całkowicie stojące lub całkiem wiszące są wadą.

Pysk :
Wargi zwarte i czyste. Szczęki mocne, duże zęby z doskonałym, prawidłowym i pełnym zgryzem nożycowym

Szyja :
Umięśniona, raczej krótka, o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się w kierunku ramion.

Kończyny przednie :
Są proste, o mocnym kośccu, dość szeroko rozstawione, o dobrze związanych łopatkach, nie wykazują pod żadnym względem znaków słabości w rejonie nadgarstka i śródręcza. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz.

Tułów :
Powinien być zwarty o równej górnej linii. Szeroki front, głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione. Dobrze umięśniony.

Kończyny tylne :
Powinny być dobrze umięśnione. Stawy skokowe niskie, kolana dobrze ukątowane. Kończyny tylne oglądane z tyłu powinny być równoległe.

Łapy :
Silne, średniej wielkości, mocno stojące. U psów o jednolitej szacie paznokcie powinny być koloru czarnego.

Ogon :
Średniej długości, nisko osadzony, zwężający się ku dołowi i noszony raczej nisko. Nie powinien być zbytnio podwinięty. Jego kształt można porównac do ramienia pompy z dawnych czasów.

Ruch :
Swobodny, zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku, nogi poruszające się równolegle, patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu. Dostrzegalny napęd tylnych kończyn.

Sierść :
Włos gładki, krótki, przylegający do skóry.

Maść :
Czerwona, płowa, biała, czarna lub błękitna, a także łaciata w którymś z podanych wyżej kolorów. Może także być pręgowana. Maści czarna podpalana oraz wątrobiana nie powinny być poszukiwane.

Wielkość :
Waga: psy - 12,5 do 17 kg (28-38 lbs), suki - 11 do 15,5kg (24-34 lbs).
Pożądana wysokość (w kłębie) to 35,5 do 40,5 cm (14-16").
Wysokość powinna być odpowiednia do wagi psa.

Wady
Obniżają ocenę zależnie od stopnia ich wyrażenia: oczy jasne, oprawa oka różowa, ogon zbyt długi lub zbyt zakręcony; niezgodność z limitami wzrostu i wagi; uszy całkowicie obwisłe lub stojące; przodozgryz lub tyłozgryz. Psy, mające którąś z wymienionych niej wad, nie mogą być nagradzane: różowy nos, znaczny przodozgryz: kiedy szczęka dolna jest tak wysunięta, że dolne siekacze nie stykają się z siekaczami górnymi; znaczny tyłozgryz: kiedy szczęka górna jest o tyle dłuższa, że siekacze górne nie stykają się z dolnymi.
Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie umiejscowione w mosznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 23:16, 23 Paź 2008    Temat postu:

HISTORIA

Staffordshire Bull Terrier odziedziczył zawziętość w walce po buldogu i terrierach. Począwszy od XII wieku buldog był selekcjonowany i używany do walk z niedźwiedziami i bykami (a później i innymi psami). Dopiero w 1835r. parlament brytyjski, uchwalając "Human Act", zabronił tych barbarzyńskich rozrywek. Jednak mimo zakazu walki odbywały się nadal, tyle że potajemnie. "Hodowcy", starając się sprostać potrzebom, pracowali nad połączeniem siły buldoga z szybkością terriera. Owocem tych eksperymentów był staffik. Odpowiadał doskonale nowym warunkom walki: ze względu na szczupłość miejsca wymagano od psa większej ruchliwości i szybkości w działaniu.

Nosił wówczas różne nazwy: english pittbull, sporting bull terrier, bull and terrier. Celował w polowaniu na szczury i inne szkodniki (zaliczano do nich także borsuki i wydry), okazał się niepokonany w walkach psów, które w owym czasie pasjonowały klasę robotniczą.

Kiedy walki zwierząt stały się coraz rzadsze, staffordshire bull terrier popadł w niełaskę. Niemal groziło mu wyginięcie. Ocaliło go przed tym kilku gorliwiych wielbicieli rasy. W 1935r. doczekał się oficjalnego uznania przez angielski Kennel Club. W Cradley Heath powołano klub rasy i opracowano jej wzorzec. Nie oznaczało to jednak, że w owych czasach rasa była jednolita. Znany hodowca Henry Melling na pierwszej wystawie, w której uczestniczył staffik, przedstawił trzy różne typy tych psów. Nagrodę zdobył JIM the Dandy, piękny pręgowany samiec o wadze 13kg. W latach 1936-1938 stał się on najbardziej poszukiwanym reproduktorem, ojcem 250 szczeniąt, spośród których rekrutowało się wiele championów. W 1939r. przyszedł na świat GENTELMAN JIM - pierwszy staffordshire bull terrier, który zdobył tytuł championa.


(Jim The Dandy)

STAFFIK NA ŚWIECIE

W rodzinnej Anglii oraz w Irlandii jest rasą najczęściej prezentowaną na wystawach, może się poszczycić nie lada rekordem: narodzinami blisko 10tys. szczeniąt rocznie! Jest on również bardzo popularny w Afryce Południowej, gdzie doczekał się nawet pomnika zdobiącego jeden z placów Johannesburga. We Francji staffik jest mało znany, natomiast Findlandia, Holandia i Belgia słyną z doskonałych hodowli. Pięknymi egzemplarzami poszczycić się mogą Włosi i Hiszpanie. Rasa ma również wielu miłośników w Austrii, a także na południu Stanów Zjednoczonych - w Kalifornii i na Florydzie.

STAFFIK W POLSCE

Staffiki pojawiły się na początku lat dziewięćdziesiątych, najpierw sprowadzane z Niemiec i Czech, potem z Anglii. Obecnie na wystawach z powodzeniem konkurują z psami angielskimi. Cieszą się coraz większą popularnością.

(informacje pochodzą z artykułu zamieszczonego w miesięczniku "Przyjaciel Pies" Nr 3 (29) marzec 2001 )
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 23:19, 23 Paź 2008    Temat postu:

WYGLĄD

Staffordshire Bull Terrier to pies krępy, o atletycznej wręcz budowie, ale bardzo zwinny i sprawny fizycznie. Silnie umięśniony tułów, muskularna, lekko wygięta szyja, szeroka i głęboka klatka piersiowa, szeroko rozstawione, pewnie stawiane kończyny zdradzają psiego sportowca. Samce są zdecydowanie mocniej zbudowane niż suki. Sierść jest krótka, gęsta i miękka w dotyku. Ogon noszony szablasto, zagięty ku górze.

OSOBOWOŚĆ

Z temperamentu to przede wszystkim prawdziwy terrier. Pełen zapału, odważny, wręcz nieustraszony. Wzorzec określa go jako psa godnego zaufania, zarówno wobec dzieci jak i dorosłych (nawet tych, których nie zna). W stosunku do dzieci jest bardzo czuły i uwielbia się z nimi bawić, a podczas zabawy potrafi wykazać spokój.
Aby przywołać go do porządku, nie trzeba się uciekać do surowych metod, wystarczy okazać mu niezadowolenie. Właściciel staffordshire bull terriera powinien dysponować czasem, gdyż jest to pies, który potrzebuje stałych, przyjacielskich kontaktów ze swym panem.


(ELITE Stawka Większa niż Życie & Roksanka - moja córka)


WYCHOWANIE I ZACHOWANIE

Nie ma szczególnie dominującego charakteru, lecz jak to bywa i u innych ras, trafiają się psy trudniejsze lub łatwiejsze do prowadzenia. Jeśli jego pan wykaże spokój i zdrowy rozsądek podczas nauki, wszystko będzie zmierzać w dobrym kierunku. Agy staffika właściwie wychować, trzeba ująć go wcześnie mocną ręką i nie pobłażać we wszystkim słodkiemu maleństwu, jakim jest jako małe szczenię. Gdy pies dorośnie, nie będzie rozumiał, dlaczego zabrania mu się tego, na co zezwalano wcześniej.
Jako stróż z powołania nie wymaga specjalnego szkolenia, by dobrze pilnować domu. Staffik bardzo przywiązuje się do ludzkiej rodziny, ma nawet zadatki na domową przylepkę. Do domu swego właściciela wnosi wiele życia i radości

(informacje pochodzą z artykułu zamieszczonego w miesięczniku "Przyjaciel Pies" Nr 3 (29) marzec 2001)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magnitudo
Moderator


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 13321
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 0:03, 24 Paź 2008    Temat postu:

ależ się koleżanko napracowałaś Very Happy wielkie
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 8:09, 24 Paź 2008    Temat postu:

a to już dawno Wink teraz skopiowałam jedynie z mojej www LaughingLaughing
jak znajdę chwilkę to wrzucę tutaj "moich" ulubieńców - postaram się też pokazać umaszczenia staffików Wink i opisać zdrowie Smile

a jak znajdę czas to może i amstaffy opracuję - wówczas będzie łatwiej zauważyć różnice Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 10:18, 24 Paź 2008    Temat postu:

UMASZCZENIA

Wzorzec FCI oraz KC dopuszcza następujące umaszczenia: czerwone, płowe, białe, czarne lub niebieskie, oraz każde z tych kolorów w połączeniu z białym, a także odcienie pręgowanego i wszystkie odcienie pręgowanego z białym. Czarne podpalane oraz wątrobiane nie są poszukiwane. W USA wzorzec AKC dyskwalifikuje psy czarne podpalane i wątrobiane.





Kolory dyskwalifikujące:

czarny podpalany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 10:52, 30 Sty 2009    Temat postu:

gdyby ktoś chciał jeszcze coś wiedzieć o staffikach lub je po prostu obejrzeć to zapraszam na stronę specjalnie im poświęconą Wink

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylwia k



Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: ok wawy

PostWysłany: Pon 17:09, 14 Cze 2010    Temat postu:

ech, po wczorajszej wystawie mój mąż wrócił do domu totalnie zakochany w staffikach

a ja nie bardzo wiem co mam na ten temat myśleć, znam w miarę dobrze psychikę ttb, ale boję czy podołam z wybieganiem i zmęczeniem go...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 17:17, 14 Cze 2010    Temat postu:

mąż się zakochał - mąż niech męczy LaughingLaughing

tak na poważnie to nie jest aż tak straszne Wink piłeczka wiele załatwia, zwłaszcza gdy pies ma amok na aportowanie Wink ja mam dwa takie wariaty - chociaż różne, bo jedna suczka nie ma potrzeby fizycznego wściekania i ganiania, czasami tylko pobawi się z drugą suczką.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maria
Zaangażowany


Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 744
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 22:46, 17 Cze 2010    Temat postu: Energia staffow

Nie mialam staffa ale jak sie je obserwuje to wulkany energii. Przypominaja mi boksery z ta swoja niespozyta energia i zywiolowoscia.
Bardzo fajne psy, obronne, nieduze. ( nie mowie o AM-stafach ) ale stafiki sa takie * poreczne* Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 11:11, 18 Cze 2010    Temat postu:

Staffiki nie są psami obronnymi Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Phoebe
Zaangażowany


Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 1439
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw 15:03, 24 Cze 2010    Temat postu:

A ja się tak zastanawiam...
bo moja znajoma ma staffika czarnego... rozkoszna jest! Ale jak porównuje i opis, i Twoje zdjęcia, to większe mi się te staffiki wydają, takie "potężne"... a Afera, z tego co pamiętam, ta suczka znajomej, jest taka mała, a miała ponad rok ja ją widziałam. Są jakieś wersje "mini" staffików?...
Bo nie słyszałam o nich... a ta sunia naprawdę mała była. Mniejsza od mojego welsha (który jak na welsha jest mały).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maria
Zaangażowany


Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 744
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 22:10, 24 Cze 2010    Temat postu:

To, ze bronia wlasciciela i dobytku slyszalam od pana ktory mial tylko staffy przez swoje zycie. Opowiadal historie swojego dziecka ktore lezalo w wozeczku w ogrodku staff pod spodem wozka i ktos do niego podszedl ( z niekoniecznie dobrymi zamiarami) dzieki szczekaniu psa, ktory swoimi rozmiarami nie poraza , ta osoba musiala zrezygnowac z swoich zamiarow jakiekolwiek by one nie byly.
Dla mnie to pies obronny , no moze nie O bronny przez duze, O. ale pewnie wiekszosc psow broni swego wlasciciela w sytuacji zagrozenia. ( chyba nie tylko pasterskie??) Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Loca
Zaangażowany


Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 3045
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 18:00, 19 Lip 2010    Temat postu:

Phoebe - Staffiki wzorcowo mają wzrost: 35,5 - 40,5 cm. Zdjęcia często przekłamują wzrost tych psów - naprawdę Wink Jak odkupowałam Elite, która miała już rok i dorosły wzrost to też myślałam, że to kawał baby... a jak ją zobaczyłam na żywo to pierwsze co mi do głowy przyszło to zdanie - "jaka ona malutka, myślałam, że jest większa!" Tak więc zapraszam na ring staffików, sama zobaczysz jak zdjęcia potrafią przkłamywać wielkość psa Wink

Maria - w sytuacji zagrożenia zapewne jak większość psów - pewnie i staffik by zareagował Wink Ja wolę tego nie sprawdzać. Jednak gdy ktoś przychodzi i staffiki biegają po podwórku i zobaczą ów gościa to się cieszą jak głupie, zalizałyby go Wink No chyba, że by ktoś miał nieciekawe zamiary, zachowywałby sie agresywnie czy coś w tym stylu...

a pasterskie... heh ostatnio mnie rozczarowały pod względami obronnymi Laughing bo nawet głupole nie zaszczekaly, ślepoki Laughing

obronnego to mamy maleńkiego kundelka, którego przygarnęliśmy 2 lata temu, pobitego pod naszym płotem - on to mógłby capnąć Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Phoebe
Zaangażowany


Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 1439
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 14:30, 27 Sie 2010    Temat postu:

agnethka napisał:
Phoebe - Staffiki wzorcowo mają wzrost: 35,5 - 40,5 cm. Zdjęcia często przekłamują wzrost tych psów - naprawdę Wink Jak odkupowałam Elite, która miała już rok i dorosły wzrost to też myślałam, że to kawał baby... a jak ją zobaczyłam na żywo to pierwsze co mi do głowy przyszło to zdanie - "jaka ona malutka, myślałam, że jest większa!" Tak więc zapraszam na ring staffików, sama zobaczysz jak zdjęcia potrafią przkłamywać wielkość psa Wink


Bardzo chetnie. Szykuje sie na Poznan w listopadzie, to nie omieszkam zajrzec! Bo z tego co piszesz, wzorcowo faktycznie nie wielkie sa...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Terierkowo Strona Główna -> Rasy terierów / Terriery typu bull Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island